Brama i furtka stanowią niejako pierwszą „kontrolę dostępu” do naszej działki, którą przekraczają nasi goście. Ważne jest, aby elementy te były dopasowane do pozostałej części płotu – pod względem wysokości, materiału i koloru, lecz muszą spełniać również inne role.

Niektórzy wolą bramy wtapiające się w resztę ogrodzenia, inni natomiast preferują takie, które znacznie się wyróżniają. Brama powinna być umiejscowiona naprzeciw garażu i nie powinna być mniejszej szerokości niż 2,4m. Im szerszy wjazd, tym większy komfort manewrowania przy parkowaniu. Więcej informacji na Kontrola dostępu Bydgoszcz

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się bramy przesuwne samonośne. Przy tym rodzaju, skrzydło jest zawieszone na wysięgniku, więc nie dotyka podłoża, dzięki czemu można uniknąć blokowania przez śnieg lub zanieczyszczenia. Jest to idealne rozwiązanie dla niewielkich podjazdów, lecz należy zadbać o to, aby skrzydło mogło się swobodnie poruszać wzdłuż ogrodzenia.

Standardową bramą jest jednak model rozwierany. Są to zazwyczaj dwa skrzydła, które otwierają się w głąb wjazdu. W przy modelu z jednym skrzydłem, jego długość nie może przekraczać 3 m. Odradza się ten rodzaj bramy przy małych podjazdach.

Brama wjazdowa może być otwierana ręcznie, lecz warto ją w pełni zautomatyzować i wyposażyć w specjalne fotokomórki. W obecnych czasach automatyka do bram jest standardem. Wszystko najlepiej kupić w zestawie, ponieważ na pewno wyjdzie to korzystniej finansowo oraz da pewność, że jest ze sobą kompatybilne.